آموزش زوم انفجاری:

چگونه با استفاده از لنز زوم افکت های جذاب ایجاد کنیم

1- سرعت شاتر را کم کنید

می خواهید عکس هایی بگیرید که توجه بیننده را جلب کنند؟ تکنیک عکاسی ساده زوم انفجاری (zoom burst) را امتحان کنید. در این مطلب کوتاه لنزک، تکنیک کاربردی زوم انفجاری را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

2- از لرزش دوربین اجتناب کنید

دوربین را بر روی سه پایه قرار دهید تا رگه های رنگ و نور صاف و مستقیم باشند. با توجه به اینکه تاری زوم افکتی غیر قابل پیش بینی است، می توانید جهت آزمایش سوژه ها و ترکیب بندی های مختلف، عکاسی را دوربین در دست انجام دهید و پس از یافتن زاویه مناسب دوربین را بر روی سه پایه نصب کنید.

3- حلقه زوم لنز را بچرخانید

تاری به سمت مرکز خواهد بود، پس ترکیب بندی را طوری انجام دهید که دارای نوعی تقارن باشد و نقطه کانونی در مرکز تصویر باشد. شاتر را بفشارید و همزمان حلقه زوم لنز را بچرخانید (فاصله کانونی را تغییر دهید)، مراقب باشید در این حین دوربین تکان نخورد.

مریم اکبریانی, [19.09.16 15:58]
بهترین فاصله کانونی برای عکاسی پرتره چیست؟

1-لنز واید ۲۰mm

لنز های واید معمولاً گزینه مناسبی برای عکاسی پرتره نیستند. حتی بهترین لنز های واید هم برای پرتره چنگی به دل نمی زنند، چرا که اگر خیلی به سوژه نزدیک باشید بینی و پیشانی سوژه خیلی بزرگتر دیده می شود. لنز های واید استفاده خاص خودشان را در پرتره دارند. در حالی که برای عکاسی از صورت گزینه مناسبی نیستند، برای عکاسی پرتره در محیط باز برای نشان دادن اطراف سوژه در کنار او می توانند گزینه مناسبی باشند، و می توانند سوژه را در وسط کادر خیلی کوچک نشان دهند.

2- لنز پرتره ۱۰۵mm

لنز های تله کوتاه معمولاً بهترین فاصله کانونی را برای عکاسی پرتره دارند، استفاده از لنز ۷۰mm در دوربین های Crop Frame و لنز ۱۰۵mm در دوربین های Full Frame برای عکاسی پرتره فاصله کانونی بسیار مناسبی دارند. با توجه به اینکه فاصله شما تا سوژه چقدر است که پرسپکتیو عکس را تعیین می کند، فاصله ای که با استفاده از لنز ۱۰۵mm دارید معمولاً فاصله ای است که برای عکاسی پرتره پرسپکتیو مناسبی ایجاد می کند. .

3- لنز تله ۲۰۰mm

استفاده از لنز های تله با فاصله کانونی بالا مورد علاقه عکاسان پرتره است چرا که با توجه به فاصله زیادی که با سوژه خواهید داشت پرسپکتیو ایجاد شده در عکس به حداقل می رسد (فشرده می کند). همچنین با استفاده از لنز تله راحت تر می توانید پس زمینه را محو کنید، در این شرایط اگر از دیافراگمی باز (مانند f/2.8) هم استفاده کنید می توانید به نتیجه فوق العاده ای برسید. با این کار پس زمینه به شکل فوق العاده دوست داشتنی ای محو می شود.

مریم اکبریانی, [19.09.16 16:20]
عمق میدان را عمقی یاد بگیرید

عمق میدان (depth of field) چیست؟

دوربین فقط می تواند لنزش را در یک نقطه فوکوس کند، اما ناحیه ای از جلو و عقب این نقطه وجود دارد که همچنان شارپ و واضح دیده می شود. به این ناحیه عمق میدان (DOF) می گویند. سایزش متغیر است و با «کم عمق» (فقط یک ناحیه باریک شارپ دیده می شود) و «عمیق» (بیشتر عکس شارپ دیده می شود) بیان می شود.
عمق میدان، یا کنترل اینکه چه قسمت هایی از عکس شارپ بیافتد، یکی از مزایای داشتن دوربین SLR است. با چشمان خود به صحنه نگاه کنید، معمولا همه چیز در فوکوس است (مات نمی بینید). اما نیازی نیست عکس های شما هم این چنین باشند.
با تنظیم دوربین دیجیتال خود می توانید کاری کنید که فقط برخی از قسمت های عکس در فوکوس باشند. این به شما کمک می کند توجه مخاطب را به سمت سوژه جلب کنید.